Wieloletnie doświadczenie pokazuje, że za pomocą tej metody leczniczej można wyeliminować pewne zmiany patologiczne w ścięgnach, więzadłach, torebkach, mięśniach i kościach. Stosowane fale uderzeniowe to krótkie impulsy dźwiękowe, które mogą przenikać wodę i tkanki miękkie. ESWT wykonują wykwalifikowani terapeuci. Zabieg dla pacjentów jest w dużej mierze wolny od ryzyka i skutków ubocznych. Leczenie odbywa się w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu można je łatwo zintegrować z codziennym życiem – bezpośrednio po nim można kontynuować swoje codzienne czynności.
Fale uderzeniowe to słyszalne fale dźwiękowe o wysokiej energii. Charakteryzują się szybkim wzrostem ciśnienia i krótką długością impulsu. Występują one w naszym codziennym życiu, na przykład, gdy samolot przekracza barierę dźwięku. Zastosowanie w medycynie znalazły od lat 80 dwudziestego wieku. Pierwotnie wprowadzono nową wówczas metodę bezoperacyjnego usuwania kamieni nerkowych i żółciowych, która odniosła sukces i zrewolucjonizowała leczenie tych dolegliwości. Drugim obszarem zastosowania było leczenie trudno gojących się złamań kości, tzw. stawów rzekomych. Dzięki tym sukcesom podejmowano coraz więcej badań nad wpływem fal uderzeniowych na organizm ludzki. Następnie szybko odkryto, że zabieg nadaje się również do leczenia wielu bolesnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Od początku lat 90-tych ten obszar zastosowań staje się coraz ważniejszy i od tego czasu udowodnił swoją wartość, także w czołowym sporcie międzynarodowym. Obecnie lekarze stosują terapię falą uderzeniową w leczeniu typowych schorzeń ortopedycznych, takich jak bark zamrożony, łokieć tenisisty, zapalenie ścięgna Achillesa, kolano skoczka i w zapaleniu rozcięgna podeszwowego. W zależności od wskazania stosuje się skupione lub promieniowe fale uderzeniowe (lub jedno i drugie).
Terapeuta najpierw przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad dotyczący historii choroby, aby poznać historię objawów i uzyskać ważne dodatkowe informacje poprzez zadawanie konkretnych pytań. Ponadto strefę bólu lokalizuje się poprzez badanie palpacyjne. Podczas procedury pacjent siedzi lub leży. Przed terapią falą uderzeniową obszar dotknięty chorobą jest zwykle precyzyjnie lokalizowany za pomocą badania fizykalnego i diagnostyki obrazowej. Na początku sesji terapeutycznej terapeuta nakłada żel ultradźwiękowy na leczony obszar. Odbywa się to w taki sposób, aby fale uderzeniowe mogły zostać wprowadzone do organizmu bez utraty energii. Następnie terapeuta uruchamia system fali uderzeniowej i leczy strefę bólu za pomocą głowicy.
Fale uderzeniowe są teraz przekazywane do organizmu. W zależności od rodzaju urządzenia i wskazania dostarczanych jest od 1500 do 2000 fal uderzeniowych. Warto wiedzieć: ESWT to jedna z „nieinwazyjnych” opcji zabiegowych z zakresu terapii bólu, tzn. fale uderzeniowe wnikają w skórę i tkanki, nie uszkadzając ich.
Terapia falą uderzeniową stosowana jest w leczeniu różnego rodzaju dolegliwości bólowych i chorób układu mięśniowo-szkieletowego. W zależności nasilenia choroby lub bólu, czas trwania pojedynczej sesji terapeutycznej jest zmienny. W większości przypadków zabieg trwa od 10 do 30 minut. Średnio wymagane są od 3 do 6 sesji w odstępach tygodniowych.
Wpływ terapii falą uderzeniową na organizm człowieka jest intensywnie badany od ponad czterdziestu lat. Badania wyraźnie wykazały jego skuteczność w przypadku indywidualnych schorzeń, takich jak bóle przyczepów powięziowych, mięśniowych czy zaburzeń gojenia. Wielu pacjentów zgłasza brak bólu lub odczuwa znaczne zmniejszenie bólu już po jednej lub dwóch sesjach. Odzyskana wolność od bólu czy swoboda ruchu przywraca niektórym jakość życia.