Jest to metoda terapeutyczna wykorzystująca prąd przemienny o wysokiej częstotliwości do wytwarzania ciepła w tkankach organizmu. Jest powszechnie stosowany do głębokiego rozgrzania stawów i tkanek miękkich.
Energia elektromagnetyczna o wysokiej częstotliwości terapii krótkofalowej przechodzi przez ciało pacjenta i jest pochłaniana przez tkanki ciała. Ponieważ tkanki ciała zawierają jony, energia elektromagnetyczna powoduje, że jony poruszają się w różnych kierunkach, tworząc tarcie między poruszającymi się jonami a otaczającymi tkankami. Zmniejsza to ból stawów i przyspiesza gojenie tkanek miękkich. Diatermia krótkofalowa wykorzystuje dwie płytki kondensatora, które są umieszczone po obu stronach leczonej części ciała. Inną formą zastosowania jest zastosowanie cewek indukcyjnych, które można formować tak, aby pasowały do leczonej części ciała. Gdy fale elektromagnetyczne przemieszczają się przez tkanki ciała pomiędzy kondensatorami lub cewkami, przekształcają je w ciepło. Ciepło i głębokość penetracji zależą od oporu i właściwości absorpcyjnych tkanek, na które napotykają fale. Ciepło zwiększa średnicę naczyń krwionośnych, zwiększając w ten sposób krążenie krwi i usuwając produkty przemiany materii. Zwiększa również dopływ składników odżywczych do dotkniętego obszaru i przynosi ulgę w bólu, a także zmniejsza skurcze mięśni, pomaga rozluźnić napięte mięśnie i poprawić zakres ruchu.
Diatermię krótkofalową można stosować w połączeniu z innymi metodami fizjoterapii w celu zwiększenia ich skuteczności. Znane zalety diatermii obejmują:
Zmniejszenie dolegliwości bólowych i stanu zapalnego,
Poprawa zakresu ruchu,
Indukcja gojenia w dotkniętym obszarze.
Zmniejszenie napięcia mięśniowego.
Diatermię krótkofalową można stosować w celu opanowania bólu i obrzęków. Jest ona powszechnie stosowana w leczeniu różnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego, w tym: