Są to zabiegi skupiające się na zastosowaniu zewnętrznych form energii: dźwięku, światła lub prądu. Te formy energii stosowane w bezpiecznych, niskich dawkach mogą powodować zmiany w komórkach i tkankach, które są korzystne dla gojenia.
TENS wykorzystuje stymulację elektryczną do stymulacji nerwów. Istnieją 2 rodzaje stymulacji, które ustawia się w zależności od częstotliwości sygnału. Jedna częstotliwość może pobudzić nerwy, które wyślą sygnał zakłócający sygnały przenoszące ból z uszkodzonej tkanki do mózgu, a tym samym zmniejszą ten sygnał bólowy. Z kolei druga częstotliwość aktywuje nerwy, które prowadzą do naturalnego procesu wytwarzania substancji chemicznych uśmierzających ból, wytwarzanych przez organizm. TENS jest przydatny w leczeniu osób, które mają niski próg bólu, w przypadkach pooperacyjnych - gdy konieczne jest wczesne poruszanie się oraz po złamaniach.
Prądy interferencyjne wytwarzane są przez maszynę, która emituje 2 jednoczesne częstotliwości, które nakładają się, tworząc częstotliwość umożliwiającą wywołanie efektu. Ten sygnał elektryczny stymuluje nerwy i tkanki, jest ustawiony tak, aby umożliwiał złagodzenie bólu, stymulował mięśnie, zwiększał przepływ krwi i redukował obrzęki.
Część elektroterapii, ale wykorzystuje energię mechaniczną. Fale dźwiękowe powodują wibracje tkanek, a także ciepło. Absorpcja energii ultradźwięków przez tkankę jest bardziej znacząca w tkance powierzchniowej. Przekazywanie energii na uszkodzoną tkankę zwiększa szybkość gojenia i jakość naprawionej tkanki. Z kolei energia termiczna towarzysząca stymulacji umożliwia celowanie głębszych tkanek, np. więzadła, ścięgna i powięzie. Przekazanie energii nietermicznej ma na celu zapewnienie mikromasaży (kawitacja i strumieniowanie akustyczne), które zmieniają właściwości komórek, poprawiając gojenie. Ultradźwięki pomagają w gojeniu stanów zapalnych poprzez stymulację przepływu krwi, redukcję zrostów tkanek oraz zmniejszenie wysięku zapalnego.